
Egy éven belül harmadszor javítják a Kossuth Lajos utca burkolatát. Tavaly novemberben több hétig folytak a munkálatok, idén januárban ismételten javításra került a posta előtti útszakasz, most október végén szintén nem használhatják az autósok ezt a szakaszt.
Januárban nyílt levélben fordultunk Balaicz Zoltán polgármesterhez. A műszaki osztálytól kapott válaszból kiderül:
A város főutcájának átépítése 2006-ban kezdődött a Széchenyi térrel.
A választott technológia a „csillapított forgalmú” Kossuth utca forgalmi terhelésére készült, mely a jelentős gépjárműforgalom lebonyolítására nem alkalmas. (csak 20 km/h sebességkorlátozás és legfeljebb 150 egységjármű/óra forgalom mellett csak az autóbuszok, taxik és behajtási engedéllyel rendelkező egyéb gépjárművek hajthatnak be az útszakaszra).
A Kossuth utca mai forgalma: kb. napi 3000 egységjármű, melyből kb. napi 215 db autóbusz).
2009-ben a Műszaki Osztály megvizsgáltatta a burkolathibák keletkezésének okait. A szakértői vélemény szerint az alapprobléma az, hogy a választott térkő vastagsága, kapcsolódási osztálya nem felel meg a terhelési szintnek. A lokális hibák az alépítmény víztelenítésének megoldatlanságára, a fugázó anyag hiányára vezethető vissza. (A kivitelező több alaklommal jelezte, hogy a térkövek hézagait kitöltő 0/2 bazalthomokot az utak tisztítását végző seprőautó kiszívja, ezzel a térkő elemek elmozdulását segíti.)
Fontos hangsúlyozni, hogy a 2006-ban választott technológia a „csillapított forgalmú” Kossuth utca forgalmi terhelésére készült, mely a jelentős gépjárműforgalom lebonyolítására nem alkalmas.
A 2005-ös forgalom átalakítási terv soha nem valósult meg, hiszen a város lakossága a mai napig /2016. január 11./ erősen megosztott abban a témában, hogy le kell-e zárni a Kossuth utcát és váljon sétálóutcává, vagy sem (egy 2007-es felmérés szerint a lakosság 52 %- a támogatta, 48 %-a nem támogatta).
Polgármester úr tájékoztatása alapján:
2016-os közvéleménykutatás: 7382 fő nyilvánított véleményt.
Arra a kérdésre, hogy a szükséges feltételek teljesülése esetén legyen-e sétálóutca a Kossuth utcából, az eredmény:
– igen: 76,5 %
– nem: 23,5 %
A közvéleménykutatás eredményéből azt látjuk, hogy a város döntő többsége támogatja a sétálóutca kialakításának ötletét.
Polgármester úr azzal indokolja a munkálatok elhalasztását, hogy a válaszadók akkor látják megvalósíthatónak az átalakítást, ha a forgalomelterelés is megoldódik és az nem okoz nagy fennakadást a város életében.
Érdekes indoklás, hiszen felelős városvezetés nem gondolhatta komolyan, hogy lezárja a Kossuth utcát, kialakítja a sétálóutcát és minden problémánk megoldódik.
Arra kérjük polgármester urat és a város vezetését, hogy vegyék komolyan saját közvéleménykutatásukat, dolgozzák ki az átalakítás pontos terveit, azokat pedig mutassák be a nyilvánosságnak. A tervek tartalmazzák a belváros közlekedésének átalakítási tervét, határidőket és költségvetést egyaránt.
A belváros forgalmának rendbetételét minél hamarabb meg kell oldani. Amíg ez prioritást élvez, a peremkerületek lakói nem is reménykedhetnek már-már járhatatlan utcáik felújításában.
A Demokratikus Koalíció kíváncsi arra, hogy a 900 Ft-os négyzetméterenkénti különadó fizetési kötelezettségből kapnak-e kedvezményt a Kossuth utca lezárása miatt bevételkiesést elszenvedő üzletek!
Zalaegerszeg, 2016. október 29.
Keresztes Csaba
választókerületi elnök, DK Zala Megye 1. Választókerületi Szervezete
bizottsági tag, Zalaegerszeg MJV Oktatási, Kulturális, Ifjúsági és Sport Bizottság
Nagy Zoltán
képviselő, Zala Megyei Önkormányzat
alelnök, Zala Megyei Közgyűlés Nemzetiségi Bizottság
A sajtótájékoztatóról a Zalai Hírlap online kiadása az alábbi cikkben számolt be: http://zaol.hu/hirek/egy-even-belul-harmadszor-javitjak-a-kossuth-utcat-1797509
A Kossuth utcáról az RTL Klub Híradója részletesen beszámolt: http://rtl.hu/rtlklub/hirek/nem-birja-a-terko-a-forgalmat
2016 januárjában nyílt levélben kérdeztük a polgármestert a témában. A levél és a fenti cikkben is felhasznált polgármesteri illetve önkormányzati válasz az alábbi linken megtalálható: